Самоаналіз – важлива складова саморозвитку, яка полягає у всебічному аналізі своїх дій, почуттів, емоцій (в тому числі підсвідомих). Для того щоб максимально ефективно провести самоаналіз, я рекомендую застосовувати прийом, який називається «фрірайтинг». Інші його назви: «Вільне письмо», «Ранкові сторінки». Неважливо, як ви його називатимете, головне – суть прийому.
Суть фрірайтинга
Вам потрібно абсолютно не задумуючись, не слідкуючи за орфографією і стилем, не звертаючи уваги на негативні думки, на чистому аркуші паперу (або в електронній формі) швидко написати все, що приходить до вас на ум по конкретному питанні/проблемі.
Приклад:
Я хочу проаналізувати своє здоровя
«Оооо, здоров’я це звісно така собі тема. Серйозна. Але що поробиш. Треба писати і при цьому нічого не редагувати і не думати, за мене це зробить моя підсвідомість. То що підсвідомість, розкажи мені яке в мене зараз здоров’я? Насправді шикарне. Бувало й гірше. Але армія, якщо спочатку, допомагала мені справитися з деякими серйозними болячками, таке відчуття що зараз моє здоров’я знаходиться на спаді. Через що? Ну мабуть через єбанутий режим, який уже місяць мій постійний супутник. Постійні нерви і стреси. А так, то нічого. Ну от тобі і будь-ласка. Якщо спочатку хронічні болячки вдало приглушувалися, то зараз я уже докладаю неймовірних зусиль, щоб більш менш втриматися на плаву…».
По цьому питанні я міг би ще довго писати, але зупинився, так як це тільки приклад. Суть, думаю, ви зрозуміли.
Писати потрібно допоки пишеться. Дехто ставить секундомір і пише протягом 2-3 хвилин. Тут уже вибір індивідуальний. Особисто я рекомендую писати, допоки пишеться.
Варіації виконання прийому «фрірайтинг»
Фрірайтинг можна виконувати в різних варіантах. Наприклад:
- Записувати аудіо. Так само як і з текстом, не думаємо, не звертаємо уваги на красу свого голосу. Просто говоримо швидко по конкретному питанні/проблемі;
- Малювати. Навіть якщо ви не художник. Просто малюйте те, що малює ваша рука. Цілком можливо, що за допомогою малюнків ви зможете по-іншому поглянути на певні речі.
Що робити після того як написали/записали аудіо/помалювали?
Відкладіть на декілька годин. Потім перечитайте. Запишіть важливі думки, які напевно проскакують серед купи непотрібної інформації. Збережіть їх за необхідності.
Які основні переваги фрірайтинга?
- Дозволяє відкрити підсвідомість. А це та частина психіки, яка запам’ятовує кожен вдих і видих. Також вона напряму впливає на наші емоції та вчинки. Свідомо побачити глибинні причини наших емоцій і вчинків практично нереально, а от за допомогою фрірайтингу, хоч крихітну частину, але можна;
- Робить самоаналіз ефективнішим. Завдяки тому, що ми звертаємося до підсвідомості, ми помічаємо глибинні причини своїх емоцій і вчинків;
- Підходить абсолютно кожній людині. Неважливо гуманітарій ви чи технарь;
- Доступний. Все що потрібно – аркуш паперу і ручка;
- Покращує навики письма. Навіть якщо писати тексти це не ваше – ви все одно почнете писати краще;
- Підвищує впевненість у собі;
- Деблокує страхи. Коли за допомогою фрірайтингу ви пропрацьовуєте якийсь страх – після опрацювання ви погляните на нього зовсім іншими очима. Можливо навіть цей страх зійде нанівець;
- Приносить емоційне покращення. Наприклад, коли вас щось тривожить і ви не знаєте, що це, то написавши фрірайтинг (виговорившись) на аркуші паперу вам має стати набагато легше в емоційному плані.
Хочу підкреслити, що для максимального ефекту від фрірайтинга, потрібно застосовувати його регулярно. І тоді результати не заставлять себе довго чекати.